• Home
  • News
  • First Round County Cup Draws Announced
Benevolent Bowl Final

First Round County Cup Draws Announced

Scotts Les Todd Benevolent Bowl
Round 1 – Saturday 13 October (1:30pm KO)

Newcastle Blue Star v Hexham
Newcastle University v Seaton Delaval AFC
North Shields Athletic v Newcastle Chemfica
Forest Hall v FC United of Newcastle
AFC New Fordley v Seaton Burn
Percy Main Amateurs v Whitley Bay A
Shankhouse v AFC Killingworth
Ponteland United v Wallington

Stelrad Minor County Cup
Round 1 – Saturday 8 September (1:30pm KO)

Walkergate FC Reserves  v Bedlington Seniors A
Ellington Reserves v Blyth
Burradon Juniors Adults  v Cramlington United Reserves
Newcastel Chemfica Amateurs v Spittal Rovers
Wallsend BC Senior v Alnwick Town Reserves
Gosforth Bohemians B v Whitley Bay Sporting Club
New York v North East Athletic
Cramlington United v Eden Blyth FC

Bluefin Sport Insurance Women County Cup
Round 1 – Sunday 14 October (1:30pm KO)

Blyth Town Ladies v Wallsend BC Ladies
Bedlington Ladies v Blakelaw SC Juniors Blakelaw SFC Women

Sunday Minor County Cup
Round 1 – Sunday 7 October (10:30am KO)

Newcastle Chemfica Sunday v The Phoenix Club Jesmond
Newcastle Daisy Hill East End v Westerhope Hillheads
Blyth United Services v Cramlington Brockwell Seam
East Chevington Sports & Social v Benwell Sports
Cramlington Benedictine C.S.C. v Haydon Bridge United
Walker Jubilee v Heddon St Andrews
Hazlerigg Victory v Riding Mill
High Street Blyth v Ponteland United U21
Newsham Victory FC v Wallsend Rising Sun Comrades
Newcastle New Vallum United v Barrasford

Sunday County Cup
Round 1 – Sunday 30 September (10:30am KO)

Blucher Blue Star v Burradon & New Fordley
Bardon Mill Bowes Lyons v North Shields Formica
North Shields Billy Mill v Blakelaw Social
Walker Jubilee v Amble Tavern
Blyth Town v Ashington RAOB FC
Hexham Phoenix v Benwell Springbank
Bedlington Social Club United v Prudhoe Town Sunday
Mickley Social Club v Newcastle Tyneside Irish

Global Embroidery Image Sunday Junior County Cup
Round 1 – Sunday 23 September (1:30pm KO)

Cullercoats FC Juniors U17 v Heaton Hawks Juniors u17 Falcoms
Burradon Juniors U18 v Longhoughton Rangers Juniors U17
Red Hourse Farm U18 Kites v Newcastle City Juniors U17 Milan
Corbridge United Juniors u17 v North Shields Juniors U18 Juniors
Newcaslte East End Juniors u17 Yellows v Blyth Rangers U18 Valencia
Burradon Juniors u17 v Newcastle Benfield Juniors U17
Whitley Bay SC Juniors U17 Whites v Morpeth Town Juniors U17 Real
Newcastle East End Juniors U17 Reds v Newcastle East End Juniors U17 whites
Newcastle Westgate Juniors U17 v Wideopen & District Juniors u17s
West Denton Juniors u17 Flyers v Blyth Town Juniors u17
Grainger Park U18 Hur v Whitley Bay SC Juniors u17 Blues

U16 Tynemet College Rangers Boys County Cup
Round 1 – Sunday 30 September (1:30pm KO)

North Shields Juniors U16 Juniors v Newcastle East End Juniors
Whitley Bay SC Juniors U16 Whites v Walker Central Juniors U16 Blues
Ponteland United Juniors U16 Pumas v Berwick Rangers Juniors U16
Cramlington Juniors U16 v Whitley Bay SC Juniors U16 Yellows

U15 McDonalds Boys County Cup
Round 1 – Sunday 16 September (1:30pm KO)

Newcastle City Juniors u15 Milan v Walker Central Juniors U15 Blues
Walker Central Juniors U15 Whites v Ashington CFC Juniors U15 Colliers
North Shields Juniros U15 Juniors v Wideopen & District Juniors U15 Warriors
Cullercoats FC Juniors U15 v Kingston Park CA U15 Phoenix
West Denton Juniors U15 Barca v Allendale Juniors U15
Forest Hall Juniors U15 Red Devils v Heaton Hawks Juniors U15 Hawks
Hexham Juniors U15 Greens v Cramlington Juniors U15
Cramlington Town Juniors U15 Blues v Newcastle East End Juniors U15 Reds
West Allotment Celtic Juniors U15 Pumas v Morpeth Town Juniors
Haydon Bridge Juniors U15 v Consett Blackfyne Juniors U15s

U14 Boys Goals Newcastle Colts County Cup
Round 1 – Sunday 9 September (1:30pm KO)

Newcastle Westgate Juniors U14 Wizards v Ashington CFC Juniors U14 Colliers
North Sunderland Juniors U14 v Ashington CFC Juniors U14 CFC
Red House Farm U14 Eagles v West Moor Juniors U14
Ponteland United Juniors U14 Munich v Newcastle City Juniors U14 Juniors
Blyth Spartans Juniors u14 Greens v Blyth Spartans Juniors U14 Whites
Cramlington Juniors U14 Reds v North Shields Juniors U14 Whites
Ellington Juniors U14 v Stocksfield Juniors U14 Lions
Northburn Wanderers U14 v Wideopen & District Juniors U14 Warriors
Hexham Juniors U14 Hawks v Whitley Bay S.C. Juniors u14 Blues
North Shields Juniors U14 Juniors v Newcastle Blue Star U14
Whitley Bay S.C. Juniors U14 Whites v Throckley Magpies u14 Inter

U12 Quadrant Leisure CiC Cubs Boys Cubs County Cup
Round 1 – Sunday 16 September (1:30pm KO)

Forest Hall Juniors U12 v Newcastle East End Juniors U12
Otterburn Juniors U12 v Newcastle West End FC U12
Prudhoe Youth Club Juniors U12 Magpies v Walker Central U12 Blue
Morpeth Town Juniors U12 Bengals v Newcastle Boys Club Juniors U12 Inter
New Fordley Juniors U12 v Newcastle East End Juniors U12 Orange
Corbridge United Juniors U12 Lions v BYE
Ashington CFC Juniors U12 CFC v Wallsend BC U12 Greens
Newcastle Benfield Juniors U12 Azzurri v Hexham Juniors U12 Sporting
Newcastle East End Juniors U12 Greens v Wideopen & District Juniors U12 Wanderer
North Shields Juniors u12 Blacks  v Hexham Juniors U12 Porto
Team Gosforth Juniors U12 Feyenoord v Berwick Rangers Juniors U12
Newcastle Benfield Juniors u12 Tardini v Walker Central Juniors u12 Blacks
Newcaslte East End Juniors u12 Whites v Montague & N/Fenham BC U12 Blues
North Shields Juniors U12 Yellows v Cullercoats FC Juniors U12 White Sox
Newcastle East End Juniors u12 Reds v Longhoughton Rangers Juniors U12
Whitley Bay SC Juniors U12 Yellow v Newcastle benfield Juniors U12 San Siro
Wallsend BC U12 Yellows v Burradon Juniors U12
West Denton Juniors U12 v Montague & N/Fenham BC U12 Reds
Cramlington Juniors U12 Reds v North Shields Juniors U12 Juniors
North Shields Juniors U12 Reds v Blyth Spartans Juniors U12
Berwick Rangers Juniors U12 Juniors Vipe v Bedlington u12 Vipers
Cramlington Juniors U12 Whites  v Newcastle Benfield Juniors U12 Della Rom
North Shields Juniors u12 Whites v Newcastle City Juniors U12
Blyth Town Juniors U12 Greens v Stakeford Juniors CFC U12
Ponteland United Juniors u12 Pumas v Montague & N/Fenham BC u12 Yellows
Newcastle benfield Juniors u12 Olympico v Whitley Bay C Juniors U12 Blacks
Whitley Bay SC Juniors u12 White v Whitley Bay SC Juniors U12 Blue
Team Gosforth Juniors U12 Ajax  v West Moor Juniors u12
Corbridge United Juniors u12 United v Stocksfield Juniors U12 Hornets
Ponteland United Juniors U12 Whites v Cramlington United Juniors u12 Tigers
North Sunderland Juniors u12 v Red House Farm U12 Eagles